Gnus (franc. La Nausée) je filozofski roman francoskega filozofa Jean-Paula Sartreja, ki je hkrati njegovo najbolj znano delo. Objavljeno je bilo leta 1938 in je tako postal eden izmed glavnih del eksistencializma. Roman opisuje nekaj tednov v praznem življenju Antoinea Roquentina, ki ga preganja občutek gnusa, strahu obstoja. Mesto nastanka je mesto Bouville. Glavne osebe so Antoine … [Preberite več...]
Jean-Paul Sartre
Jean-Paul Sartre je bil rojen 21. junija 1905 v Parizu. Ko je imel samo 15 mesecev, mu je umrl oče in od takrat ga je vzgajal dedek po materini strani, Charles Schweitzer. On ga je spoznal s klasično književnostjo, ko je bil še dokaj mlad.
Sartre je študiral na izvoru vseh francoskih mislecev in intelektualcev tistega časa, na École Normale Supérieureu Parizu. Zanimal se je za filozofijo in vpijal ideje filozofa, kot so Immanuela Kanta, Friedricha Hegela in drugi.
Leta 1929 spozna intelektualko Simone de Beauvoir, s katero ustvari tesno prijateljsko in odprto ljubezensko vezo.
Sartre piše o večnem konfliktu duhovno uničujočega konformizma in avtentičnega bivanja. Menil je, da so naše ideje rezultat izkušenj iz resničnega življenja, ter da romani in drame, ki opisujejo takšne izkušnje so vredne enako, kot filozofski diskurzivni eseji, ki se uporabljajo za izdelavo filozofskih teorij.
Leta 1938 je napisal svoj najbolj znani roman Gnus, ki je služil, kot manifest eksistencializma. Umrl je 15. aprila 1980 v Parizu.
Njegova najbolj znana dela so: Bit in nič, Razmišljanja o židovskem vprašanju, Situacije I, Situacije II, Situacije III, Situacije IV, V in VI, Igra je končana, Umazane roke, Muhe, Smrt v duši, Spoštljiva vlačuga.
Za zaprtimi vrati
Jean-Paul Sartre je bil eden izmed najbolj angažiranih filozov dvajsetega stoletja in njegovi pogledi so se odražali v njegovih delih. V skladu s tradicionalno filozofijo, je človek vnaprej določen in se poznajo njegove značilnosti in njegov obstoj pred tem, tj. eksistenca je njeno bistvo, tj. smisel ali bistvo. Eksistencializem meni nasprotno in meni, da mora človek najprej fizično … [Preberite več...]