Zgodbo pripoveduje sam pisatelj pred osemindvajsetimi leti, ko je bil v Loki pri Radečah župnik, je bila na gori nad Kompolom v vinogradih ena ženska, ki se je imela za sveto. Proti zidavi cerkva obnova Govorila je, da sveti Sebastijan in sveti Rok vsako noč hodita k njej, da se z njo pogovarjata in ji velita, da se mora na tem hribu nad Kompoljem in Šmarčno ena cerkev sezidati. … [Preberite več...]
Primož Trubar
Primož Trubar je bil avtor prvih tiskanih knjig v slovenskem jeziku, protestantski duhovnik in prevajalec. Rodil se je 8./9. junija med leti 1507 in 1509 na Rašici pri Velikih Laščah oziroma nekje v bližini vasi. Njegovega kraja in datuma rojstva se ne da zagotovo določiti, ker takrat še niso poznali krstnih matičnih knjig, uporabljali pa so tudi staro koledarsko štetje.
Leta 1520 mu je verjetno turjaški grof omogočil, da se je šel šolat za duhovnika, zato je pri svojih dvanajstih letih za vedno odšel iz rojstnega kraja. Tako se je eno leto šolal na Reki, nato pa dve leti v Salzburgu.
V Ljubljano se je vrnil leta 1536 in postal škofijski vikar. Veliko se je seznanil z deli Martina Luthra in zaradi njegovih nazorov, bi kmalu pristal v ječi. Zaradi preganjanja se je zatekel v Trst k Bonomu. Bonomo je ljubljanske Kacijanarja kmalu prepričal, da je Trubarja imenoval za kanonika in tako v novo službo nastopil leta 1542, znova v Ljubljani.
Kmalu je dobil službo vikarja v Šentjerneju na Dolenjskem. Kmalu pa je spet moral bežati zaradi svojih protestantskih idej. Leta 1548 je tako skrivaj pobegnil v Nemčijo, z begom pa je postal tudi deželni odpadnik. Tam je dobil službo pastorja, ustvaril pa si je tudi družino. Kmalu je tudi dobil svojo župnijo.
Nato se je znova vrnil v Ljubljano, a se je moral po dveh mesecih znova vrniti. V mestu je ustanovil tiskarno za tiskanje knjig v glagolici in cirilici. Kasneje se je ustalil v Derendingenu, kjer je živel in služboval vse do svoje smrti 28. junija 1586. Pokopan je bil v cerkvi sv. Gala.
Napisal je delo Katekizem (1550) s katerim je želel uresničiti zamisel pridobivanja Slovencev za novo vero s slovensko tiskano besedo. Še v istem letu je pripravil tudi kratek Abecednik, s katerim je želel, da se ljudje najprej naučijo osnov branja in pisanja. Tako je postal začetnik slovenske književnosti.