"Pekel" je ep, ki pripada Dantejevemu največjemu delu "Božanska komedija". Začel je pisati okoli leta 1307 in končal malo pred smrtjo leta 1321. Dante je delo označil za komedijo, ker so se v tem času tako imenovala pripovedna dela napisana v verzih, ki so uporabljali preprost jezik in imela žalosten začetek in srečen konec. Ime "Božanska" je dodal Giolito leta 1555, da bi poudaril … [Preberite več...]
Dante Alighieri
Dante Alighieri je živel od 1265 do 1321. Rojen je v Firencah. Bil je sin Alighiera di Bellinciona in njegove prve žene Belle, hčerke Duranta di Scolaia Abatija.
Bil je največji italijanski narodni pesnik. Aktivno je sodeloval v političnih bojih med gvelfi in gibelini in po zmagi sovražne strani leta 1302 je bil prisiljen do smrti živeti v pregnanstvu. Bil je politik, filozof, avtor književnega italijanskega jezika in predvsem pesnik.
Dante je zapustil številna dela, v katerih so njegovi filozofski in politični pogledi, ter vidiki iz italijanskega književnega jezika.
Književno delo je začel z zbirko pesmi "Novo življenje", v katerem so zbrani mladostni verzi posvečeni ljubezni do Beatrice in jih je povezal s proznim komentarjem. Beatrice se je spremenila v skoraj nadnaravno bitje in postane simbol pesnikovega ideala pod vplivom šole "sladki novi slog".
Dante začne delo na svoji Božanski komediji 1307, delu ki je preraslo v največji dosežek srednjeveške literature in eno izmed največjih književnih del človeštva. Dante nas vodi skozi Pekel, Vice in Raj, ter oživlja pred nami veličastno galerijo likov, od mitoloških in zgodovinskih osebnosti, ter do svojih sodobnikov in dokazuje neverjetno izrazno moč, celoten razpon človekovih razvad in strasti.
Božanska komedija
Božanska komedija je epsko delo pisano v tercinah in vsak od treh del ima 33 spevov enake dolžine in skupaj z uvodnim spevom doseže "končano" številko 100. Čeprav je Danteova komedija še v mnogih načinih srednjeveško delo se v njem že pokaže kritični duh novega časa, kateri se ne okleva napasti cerkev in njene dostojanstvenike in z veliko razumevanja prikaže slabost in veličino človeške … [Preberite več...]