“Pekel” je ep, ki pripada Dantejevemu največjemu delu “Božanska komedija”. Začel je pisati okoli leta 1307 in končal malo pred smrtjo leta 1321.
Dante je delo označil za komedijo, ker so se v tem času tako imenovala pripovedna dela napisana v verzih, ki so uporabljali preprost jezik in imela žalosten začetek in srečen konec. Ime “Božanska” je dodal Giolito leta 1555, da bi poudaril popolnost dela.
Tema dela je izvrševanje Božje pravičnosti tako, kot si jo je Dante zamislil, v devetih krogih Pekla, od katerih vsak ustreza resnosti storjenih grehov v življenju.
Delo je namenjeno Beatrice, Dantejevi veliki ljubezni, ki se pojavlja v delu, kot Dantejev vodič skozi Raj, ter se v Peklu omenja, kot oseba, ki je poslala Vergila, da reši Danteja iz temnega gozda in ga pripelje po poti skozi Pekel.
Dante je verjel v simboliko številk, zato je delo sestavljeno na tri dele: Pekel, Vice in Raj. Napisan je v tercinah in vsak del je sestavljen iz 33 spevov, zato ima celotno delo, skupaj z uvodnim spevom 100 spevov, kar predstavlja popolna številka.
Zadnji stih vsakega dela se konča z besedo “zvezde”, h katerim tudi sam avtor teži.
Dantejev Pekel je sestavljen iz devet krogov v obliki lijaka in vsak krog je vse manjši, toda grehi ljudi, ki so v njemu, so vse večji.
Zadnji trije krogi so dodatno razdeljeni: sedmi krog na tri manjše pasove, osmi krog na deset jam in deveti še v štiri dele.
Na dnu se nahaja Lucifer, do pasu potopljen v led, prikazan kot velika pošast s tremi obrazi in kaznuje tri največje grešnike, Judo, Bruta in Kasija.
Pekel obnova
Uvodni spev
Pesnikova pot se začne leta 1300, ko je imel 35 let, kar se šteje polovica življenja. Izgubil se je v temnem gozdu, ki simbolizira zlo in išče izhod. Pot so mu preprečili panter, lev in volk – simboli prekomernosti, arogance in pohlepa.
Reši ga Vergil, ki pojasni Danteju, da mora iti skozi Pekel, Vice in Raj in on ga bo vodil skozi prvi del, Pekel.
1. Spev
Dante ne verjame, da se lahko spusti na takšno pot, toda Vergil ga pomiri tako, da mu pojasni, da ga je poslala Beatrice, da bi mu pokazal pravo pot.
2. Spev
Vergil in Dante prideta do vrat Pekla, na katerih je opozorilo, kdor vstopi, pusti zunaj vsake upe. Takoj se zaslišijo številni boleči stoki. Tu v preddverju Pekla so bile duše lenih, ki so jokali, ker so jih preganjale ose in črvi so jim sesali kri iz nog.
Vergil pripelje Danteja do obale reke Aheront, na kateri so številne duše čakale, da jih Haron prepelje na drugo stran, v Pekel.
Haron vidi Danteja, živo dušo med umrlimi, toda Vergil mu razloži, da potujeta po naročilu Raja. Vergil je prepričan, da je Haronov odpor dober znak, ker samo preklete duše prečkajo reko. Nenadoma se je stresla zemlja in Dante se je onesvestil.
3. Spev
Dante se zbudi na drugi strani reke in skupaj z Vergilom vstopi v prvega od devetih krogov Pekla. Krogi so postavljeni po teži greha, od lažjih do težjih.
Prvi krog Pekla je Limb, v katerem so duše nekrčšenih, tistih ki so živeli pred Jezusom Kristusom. V tem krogu se nahaja Vergil.
Za nekatere, kot sta Noe in Mojzes, je Jezus s spustom v Pekel dovolil, da ga zapustita. Tu Dante sreča veliko znanih oseb, kot so Homer, Horacij, Ovidija in Lukana, veliki pesniki. Danteja pripeljejo do velikega dvorca obkroženega s sedmimi zidovi, ki z lahkoto prehajajo. Znotraj zidov se nahajajo duše znanih, kot so Aristotel, Sokrat, Cezar, Evklida, Ptolomej…
4. Spev
Pred drugim krogom Pekla stoji Minos in razporeja duše v kroge glede na to, kolikokrat rep zavije okoli sebe. Danteja opozori, da je živa duša in da ne sme vstopiti, toda Vergil znova objasni, da so Danteja poslali na pot iz Raja.
Drug krog je manjši od prejšnjega. Pekel je v obliki lijaka, zato je vsak krog manjši, toda so kazni v njem težje.
V tem krogu nenehno piha veter. Tu so duše prešuštnikov, kot Semiramisa, Kleopatre, Ahila, Tristana, Helene… Dante sočustvuje z dušami teh grešnikov, ker jih je tu prinesla ljubezen, ter želi govoriti z nekom in slišati njegovo zgodbo.
Željo mu je izpolnila Francesca, ki se je zaljubila v Paola de Riminija, brata svojega moža. Nekega dne sta skupaj brala ljubezensko zgodbo o Lancelotu in sta se poljubila. Videl jih je njen mož in ju dal ubiti. Dante, ki je čutil usmiljenje do njiju, se je onesvestil.
5. Spev
V tretjem krogu Pekla so duše pohlepnežev. Njihova kazen je večni dež, ki jih biča s svojo močjo. Muči jih triglavi pes Kerber, čuvaj Hada, svet mrtvih.
Poskusil je preprečiti pot Danteju in Vergilu, toda Vergil jima spet osvobodi pot. Eden izmed grešnikov prepozna Danteja iz časov, ko je živel v Firencah in prosi ga, da se ga spomne, ko bo prišel iz Pekla.
6. Spev
Dante in Vergil prideta v četrti krog Pekla, v katerem se nahajajo prostaki in potratneži. Pazi jih Plutos, antični bog bogastva. Obsojeni so na potiskanje težkih bremen. Na eni strani kroga so potratneži in na drugi prostaki. Ko potisnejo breme se vrnejo nazaj in neprestano to ponavljajo.
V tem krogu se nahajajo duše pokvarjenih papežev, kardinalov in duhovnikov.
Peti krog Pekla se nahaja na reki Stiks. Duše jeznih se kopajo v blatni reki, tolčejo in grizejo se med seboj.
Vergil opozori Danteja, da se tu nahajajo duše lenih, ki ne morejo videti, ker so popolnoma potopljeni v blato.
7. Spev
Dante in Vergil prideta do velike goreče gore, obkrožene z reko Stiks. Čez reko jih prepelje Flegij. Približajo se nižjemu delu Pekla, mestu Disu.
Padli angeli so jima preprečili pot, jezni so, ker želi živa duša vstopiti v mesto. Tokrat jima Vergil ni uspel osvoboditi poti niti vhoda.
8. Spev
Vergil prepričuje Danteja, da bo še vedno poskusil vstopiti v mesto. Pojavijo se tri furije, boginje maščevanja, pol ženske, pol kače. Pokličejo Meduzo, da preobrazi Danteja v kamen, toda Vergil ji prekrije oči in ga tako reši.
Nebeški angel pride do vrat mesta, spodi furije in osvobodi pot Danteju ter Vergilu, tako prideta v šesti krog Pekla.
V grobovih, ki jih obkrožajo plameni so heretiki, vsi ki niso verjeli v papeško doktrino in nesmrtnost duše.
9. Spev
V pogovoru s Farinatom degli Uberti, političnim vodjem iz Firenc, Dante spozna, da je njihova kazen v tem krogu Pekla, da ne morejo napovedati prihodnosti, to ne vejo tudi ničesar o trenutnem dogajanju, nato Farinat ponuja Dantejevo izgnanstvo iz Firenc.
Dante in Vergil nadaljujeta naprej skozi šesti krog.
Dante je zaskrbljen zaradi tistega, kar je slišal od Farinata, toda Vergil ga prepriča, da bo izvedel več, ko bosta prišla na boljše mesto.
10. Spev
Po sedmem krogu Pekla se širi smrad, zato se Dante in Vergil usedeta na grob papeža Anastazija, da bi se na to navadila. V tem času Vergil pojasnjuje zadnje tri kroge Pekla in njihovo razdelitev..
V sedmem krogu, ki je razdeljen na tri manjše pase, so nasilneži. To so tisti, ki so grešili zoper bližnjim, proti sebi in proti Bogu.
V osmem krogu so navadni grešniki, lažnivci tisti, ki so porušili zaupanje med ljudmi. Krog je razdeljen na deset jam.
V devetem krogu, sedežu Disa, so izdajalci. Razdeljen je na štiri dele, na izdajalce bližnjih, izdajalce domovine in tujcev, izdajalce gostov in izdajalce dobrotnikov.
Pesnika se nato premakneta proti prvemu pasu sedmega kroga Pekla.
11. Spev
Tu je Minotaver, katerega jeze, se morata umakniti, da bi lahko nadaljevala.
V prvem pasu sedmega kroga so nasilneži do bližnjih in njihova kazen je, da so potopljeni v Flegeton, reko vrele krvi. Pazijo jih kentavri (bitja, ki so pol človek, pol konj) in jih streljajo s puščicami, če si upajo, da se izkopljejo iz reke.
Glavni kentaver Hiron, jih poskusi napasti, ker je Dante živa duša, toda Vergil mu ukaže naj se umakne in da jim pripelje vodiča, da bi lahko prišli čez reko. Poslal jima je Nessusa, ki je omenil nekatere slavne duše kaznovane v tem krogu, kot so Aleksander Veliki, Atila, Dioniz.
Pesnika sama nadaljujeta do drugega pasa sedmega kroga.
12. Spev
Ta del je obdan z gozdom z velikimi črnimi drevesi. Povsod se slišijo boleči kriki tistih, ki so grešili proti sebi, kot je samomor in potrošništvo. Spremenjeni so v drevesa in preganjajo jih sestradani psi.
Tu je Pier della Vigna, svetovalec cesarja Friderika. Bil je spodoben človek, toda drugi so mu očrnili ime in si je vzel življenje.
13. Spev
Tretji pas sedmega kroga Pekla je rezerviran za grešnike proti Bogu, naravi in umetnosti. Preganjani so z večnim plamenom dežja. Vsak od teh grešnikov je v enem delu tega pasu. V prvem so bogokletneži, prisiljeni ležati v pesku in trpeti plamene dežja.
14. Spev
V drugem delu tretjega pasu, v sedmem krogu so sodomi, grešniki proti naravi, za vedno prisiljeni hoditi pod plameni dežja.
Eden izmed grešnikov je Brunetto Latini, ki napove, da bo Dante nagrajen za svoje junaške politične podvige. Dante zavrne njegovo napoved in pravi, da bo tako, kot bo določila usoda.
15. Spev
Pesnika sta še vedno v drugem delu tretjega pasu, približajo se jima tri dše, Dantejevi znanci. Plameni so jih uničili do neprepoznavnosti, ampak Dante jih prepozna po imenih.
16. Spev
Pred tretjim delom tega pasu se iz vode dvigne pošast z obrazom človeka, telesom kače in dvema nogama. To je bil Gerion.
Vergil ostane pred vstopom in Dante sam raziskuje ta del, v katerem so grešniki proti naravi, prevaranti, prisiljeni so sedeti pod ognjenim dežjem in nositi družinski grb.
Vrne se na vhod in Gerion ju vodi v osmi krog.
17. Spev
Osmi krog je zasnovan na 10 krožnih in koncentričnih jam, Malebogia. Tu so navadni grešniki in sleparji.
V prvi jami so zvodniki in zvodnice, ki tečejo od enega konca jame na drugi, ker jih bičajo demoni in vrnejo nazaj.
Srečata Jazona, ki je kaznovan, ker je zapustil Medejo, ko mu je pomagala najti zlato runo.
V drugi jami srečata zapeljivce in snubce, ki so potopljeni v človeške iztrebke.
18. Spev
V tretji jami so kaznovani prodajalci odpustkov, ki so prodajali dobrote cerkve. Kaznovani so tako, da visijo z glavo navzdol v jami in okoli nog imajo vedno plamen.
Dante sreča papeža Nikolaja Tretjega, prodajalca odpustkov, ki obžaluje to, kar je naredil, toda pravi, da obstajajo večji grešniki od njega in da jih bo doletela večja kazen. Dante ne pokaže usmiljenja do njega in meni, da si je zaslužil svojo kazen in enako obsoja vse druge pokvarjene cerkvene ljudi. Nadaljuje naprej do četrte jame.
18. Spev
Čarovniki in vedeževalci hodijo v sprevodu in Danteju se zdi, da nimajo nobene kazni, toda nato opazi, da so njihove glave obrnjene v nasprotno smer, tako da jim njihove solze padajo na zadnjico.
Čuti usmiljenje do njih, zaradi česar ga Vergil graja. Danteju pojasni usodo enega grešnika, ki se je koristil od prepovedanih oblasti, da bi videl prihodnost, zato je zdaj večno obsojen, da gleda nazaj.
20. Spev
Peta jam je v temi in grešniki so podkupovalci in lažnivci, potopljeni v vročo smolo. Pazijo jih demoni Malebranche in jim ne dovolijo, da se izkopljejo.
Omogočijo prehod Danteju in Vergilu, v spremstvu glavnega demona Malacode, ker se je most med jamama porušil natanko leta 1266 in ob 19. uri.
21. Spev
Eden izmed grešnikov pove Danteja, da je v peti jami, ker je sprejel podkupnino. Grešnik obljublja, da jim bo pripeljal grešnike Italijane, ki so tu, toda čuvaj sumi, da je to samo izgovor, da bi pobegnil pred mučenjem in kaznijo in pohiti za njim, toda obtiči v smoli.
Dante in Vergil nadaljujeta naprej.
22. Spev
Besni demoni so prihiteli nad Danteja in Vergila, toda uspe jima pobegniti, ker se čuvaji ne smejo oddaljiti iz svojih mest.
Tako prideta do šeste jame, v kateri so hinavci. Gibljejo se v krogu in nosijo klobuke ter plašče izdelane iz svinca. Dante opazi enega grešnika, ki leži na tleh in vsi ostali hodijo po njem; bil je član visokih duhovnikov Poncija Pilata.
23. Spev
Dante in Vergil naletita na težave, ker morata iti skozi nevarne poti, zaradi porušenega mostu. Prideta v sedmo jamo, kjer kače preganjajo gole grešnike, lopove. Ena kača je dohitela grešnika in ga ugriznila, izgorel je in takoj se je dvignil iz pepela, ter vrnil v jamo, kjer ga je spet preganjala kača. Jezen je, ker je Dante priča njegovemu kaznovanju, omogoča njegov politični spopad.
24. Spev
Dante in Vergil sta priči mučenju številnih duš. Kača se ovija okoli grešnika in postanejo eno bitje.
Drugega grešnika kača ugrizne za trebuh in nato zamenjata značilnosti: kača postane človek in človek kača.
25. Spev
Dante prepozna grešnike, kot so lopovi iz Firenc in preklinja mesto, ki je na slabem glasu, celo v Peklu.
V osmi jami so lažni svetovalci, ki se nenehno vrtijo v plamenu. Tu sreča Odiseja in Diomeda, kaznovane zaradi zla storjenega v Trojanski vojni.
26. Spev
En grešnik ustavi Danteju, da bi ugotovil, kaj o stanju v domovini.
Prepričan je, da Dante nikoli ne bo zapustil Pekel, se predstavi, kot Guido da Montefeltro in kaznovan je zaradi dajanja političnih nasvetov, ki so se izkazali za lažne.
27. Spev
V deveti jami so začetniki neskladja. Grešniki se neprestano gibljejo v krogu in bičajo jih demoni, razsekajo jih na pol. Medtem, ko še enkrat pridejo pred bič, se jim rane zacelijo in tako so vedno znova bičani. Tu je Mohamed, muslimanski prerok.
Številni Italijani, ki so v tej jami prosijo Danteja, da jim prenese njihova sporočila, ter predvidevajo nesrečo in mu dajejo opozorilo.
28. Spev
Deseta jama je razdeljena na štiri dele in tu so krivoverci, hudo bolni.
V prvem delu so grešniki prekriti s hrastami. Dante sreča dva Italijana in jima obljubi, da bo njuna sporočila prenesel med žive, če mu bosta povedala njune zgodbe. Strinjata se in izkaže se, da sta v tem krogu Pekla, ker sta se ukvarjala z alkimijo.
29. Spev
V drugem delu desete jame grešniki trgajo zobe drug drugemu. Tu so krivoverci, ki so se lažno predstavljali. Tu so tudi nekateri iz tretjega in četrtega dela, krivoverci denarja in krivoverci besed tj. lažnivci.
30. Spev
Pred devetim krogom Pekla, Dante in Vergil srečata velikane Anteja, Nimroda in Efijalta, ki so na samem dnu Pekla. Zvezani so z verigami in varujejo vhod. To so velikani, ki so se upirali Bogu.
Ante jima pomaga, da prideta v deveti krog, tako da jih prepeljal v svoji velikanski roki. V tem krogu, na samem dnu Pekla so izdajalci, v zmrznjenem jezeru Kokita.
31. Spev
Deveti krog Pekla je razdeljen na štiri dele. Pri del se imenuje Kain, svetopisemski lik, ki je ubil svojega brata Abela. V tem delu so kaznovani izdajalci do svojih bližnjih. Tu je Gianciotto, morilec Paola in Francesce.
Dante opazi grešnike, ki se z besom udarjajo ob glavo.
32. Spev
Drugi del se imenuje Antenora in tu so izdajalci domovine. Tu sta grof Ugolino in nadškof Ruggieri. Nadškof je obsodil Ugolinija in njegove sinove z obtožbo, da so izdajalci. Stradal jih je in Ugolini je bil prisiljen jesti meso s trupel svojih sinov po njihovi smrti.
V tretjem krogu Ptolomeji so izdajalci do gostov. Duše grešnikov ležijo v zamrznjenem jezeru in samo njihovi obrazi so nad ledom.
33. Spev
Približata se središču kroga, Dante opazi, da so grešniki popolnoma potopljeni v zamrznjeno jezero. To so duše izdajalcev dobrotnikov.
Ta zadnji del devetega kroga se imenuje Guidecca. Na samem dnu se nahaja Lucifer, velikan, do pasu potopljen v ledeno jezero. Ima tri velike glave in v ustih vsake glave je eden od treh največjih izdajalcev: Juda, ki je izdal Jezusa, ter Brut in Kasij, ki sta ubila Cezarja.
Usta grizejo izdajalce na koščke, toda nikoli jih ne ubijejo.
Ko dosežeta konec Pekla, ga Dante in Vergil zapustita in odideta do Vic.
Vrsta dela: epska pripoved v tercinah; ime komedija je dodan kasneje, da bi označil delo, ki se začne žalostno in konča srečno; alegorični ep
Čas nastanka: Veliki petek, leta 1300 (ne ve se zagotovo ali je bil 25.3. ali 8.4.)
Mesto nastanka: temni gozd, Pekel
Osebe: Dante, Vergil, vsi grešniki, ki jih srečata v Peklu, čuvaji Pekla (demoni in pošasti)
Opis oseb
Dante – avtor dela in tudi njen osrednji lik. Svojo pot začenja v sredini življenjske poti, v 35 letu življenja, ki se izgubi v temačnem gozdu. Ona je simbol vsega zla, ki ovira pot do Boga.
Da bi odkupil svoje grehe mora iti skozi Pekel v katerem so vsi grešniki, s težo storjenih grehov.
Dantejev lik služi, kot simbol za celotno človeško grešnost. V delu prepoznamo Danteja, pesnika in avtorja dela, ter Danteja lika v delu. Med seboj se razlikujejo po tem, da Dante, ki podoživi pot skozi Pekel pogosto pokaže empatijo in sočutje do grešnikov, ki jih sreča, toda Dante avtor dela, ne pokaže takih čustev, ker se je sam odločil te grešnike tu postaviti in jih kaznovati.
Vergil – eden največjih rimskih pesnikov. V delu je simbol človeškega razuma in Dantejev vodič skozi Pekel. Poslala ga je Beatrice, da bi Danteja vzel na pravo pot. Zato se odlikuje po lastnostih, kot sta modrost in odločnost.
Dante ga je postavil v prvi krog Pekla Limb, kjer so nekrščeni, torej tisti, ki so živeli pred Jezusom Kristusom.
Opomba o avtorju
Dante Alighieri je živel od 1265 do 1321. Rojen je v Firencah. Bil je sin Alighiera di Bellinciona in njegove prve žene Belle, hčerke Duranta di Scolaia Abatija.
Bil je največji italijanski narodni pesnik. Aktivno je sodeloval v političnih bojih med gvelfi in gibelini in po zmagi sovražne strani leta 1302 je bil prisiljen do smrti živeti v pregnanstvu. Bil je politik, filozof, avtor književnega italijanskega jezika in predvsem pesnik.
Dante je zapustil številna dela, v katerih so njegovi filozofski in politični pogledi, ter vidiki iz italijanskega književnega jezika.
Književno delo je začel z zbirko pesmi “Novo življenje”, v katerem so zbrani mladostni verzi posvečeni ljubezni do Beatrice in jih je povezal s proznim komentarjem. Beatrice se je spremenila v skoraj nadnaravno bitje in postane simbol pesnikovega ideala pod vplivom šole “sladki novi slog”.
Dante začne delo na svoji Božanski komediji 1307, delu ki je preraslo v največji dosežek srednjeveške literature in eno izmed največjih književnih del človeštva. Dante nas vodi skozi Pekel, Vice in Raj, ter oživlja pred nami veličastno galerijo likov, od mitoloških in zgodovinskih osebnosti, ter do svojih sodobnikov in dokazuje neverjetno izrazno moč, celoten razpon človekovih razvad in strasti.