Zločin in kazen obnova
Glavni junak romana je siromašen študent prava Rodion Raskoljnjikov. Raskoljnjikova straši ideja o izvedbi “večje pravičnosti”, katero bo ustvaril z umorom Aljone Ivanove pohlepno in podlo staro posojevalko denarja, katerih bi se z denarjem z veseljem osrečilo vsaj sto ljudi in katerih bi z ukinitjem bili zadovoljni mnogi, vključujoč njeno sestro Lizaveto, katera muči Aljona in ga izkorišča.
Raskoljnjikov skrbno izdeluje in preverja načrt, čeprav del njega ne veruje v izvršitev načrta, vendar skupek življenjskih okoliščin ga preprosto potisne v zločin. Dobi materino pismo, govori v krčmi z Marmeladovim, sreča Sonjo in spozna, da bo posojevalka denarja sama okoli sedme ure. Materino pismo je polno nemočne pomirjenosti z življenjem. Sestra Dunja je obljubljala roko bogatemu Lužinu, kateri išče sirmomašno punco, da bi mu bila pokorna in zahvalna in da bi se shranila sramotna in poniževalna guvernantska služba pri nečistniku. Mati upa, da bi tako materialno pomagala sinu, ker je sestra potrpežljivo prenašala teror Svidrigajlova vezana na obvezo vračanja posojenega denarja za Rodionovo šolanje.
Raskoljnjikov ne more sprejeti sestrino žrtev. Težko obremenjen s tem v krčmi sreča propadlega alkoholičarja Marmeladova, kateri utaplja žalost v pijači kupljeno z denarjem, katerega zasluži najstarejša hči Sonja s prostitucijo. Raskoljnjikov spozna družino Marmeladove, katera usode družine prikazuje škodljive učinke delovanja bede na človeštvo. Največja žrtev je Sonja, vendar jim ona daje največ upanja. Ostala bo moralno čista vsega zla, kateri jo je doletel v življenju. Raskoljnjikov kmalu podzavestno sprejme odločitev in zaspi napolnjen z nočnimi morami. Kot, da je usmerjen nečemu izven zavesti previdno in hladno ustvari svoj načrt. Prisotnost Lizavete, katera je bila nepredvidljiva okoliščina rešuje brutalno in jo ubije skupaj s sestro. Oropani denar skrije pod kamen, kateri je nepreštet. Vrne se v stanovanje in pade v vročino.
Nato se začne mučna psihološka drama, katera se bori z zavestjo. Boj z preiskovalcem Poefirijem Petrovičem o Raskoljnjikovu zategne psihološki obroč. Najdeno je veliko rešitev in vprašanj, a najbolj ekstremne ponujata Sonja in Svidrigajlov. On predlaga beg in amoralnost, Sonja spoved, kesanje in odpuščanje zaslužen s trpljenjem in žrtvijo. V trenutku, ko ga Petrovič skoraj pregovori, da prizna pride Nikolar in prizna, da je umor naredil v trenutku pomračene zavesti. Raskoljnjikov oklevajoč pride na mesto zločina, razmišlja o rešitvi, predlaga in prizna umor. Čuti neizogibnost dobremu nad zlim. Pod Sonjinim vplivom pretresen samomora Svidrigajlova, kateri zapusti ves svoj denar, kod dobrodelnost otrokom Marmeladova, pokesan svojega razvratnega življenja, Rodion prijavlja na policijo in izkuša čiščenje.
Konec romana nam sporoča o usodi likov. Sonja sledi Raskoljnjikovu v Sibirijo. Dunja se iz ljubezni poroči z bratovim prijateljem Razumihinom. Umre jim mama. Raskoljnjikov zboli. Po dolgi bolezni se vrne v življenje prečiščen in veder, poln upanja. Preostalih sedem let je v Sibiriji, ki so tako kratke kot trenutek z udobjem najden v evangeliju in Sonjini ljubezni.
Vrsta dela: roman
Mesto nastanka: Rusija
Čas nastanka: 19. st.
Liki: Raskoljnjikov, Sonja, Razumihin, Dunja, Marmeladov, Puljherija, Lužin, Katerina Ivanovna
Avtor: Fjodor Mihajlovič Dostojevski
Opomba o avtorju
Fjodor Mihajlovič Dostojevski (1821-1881) je ruski je romanopisec in poleg Tolstoja največji predstavnik ruskega realizma.
Presodil je vlogo v njegovem življenju in ustvarjanju imeti sodelovanje v utopičnem-socialistničnem krožku Petraševskega, zaradi česar je bil leta 1849 obsojen na smrt in zatem pomiloščen in izgnan v Sibirijo, kjer je preživel deset let.
Medtem, ko je na začetku svojega ustvarjanja krenil po stopinjah Gogoljevega realizma in zastopal napredne socialne poglede (roman ”Bedni ljudje”, 1846), ob vrnitvi iz zapora (katere je zapisal v ”Zapiski iz mrtvega doma”, 1861) ne samo, da dopušča ampak obsoja revolucionarno dejavnost (roman ”Demoni”, 1871-1872) te daje v misticiem in mesijanstvo, pridiga proti zlem silam, išče izhod v pravoslavju in zavestno se seznani s carizmom in slavenofilstvom.
Njegova glavna delo so romani: ”Ponižani in razžaljeni”, ”Zločin in kazen”, ”Idiot” ter ”Bratje Karamazovi”, zadnje in najbolj poznano njegovo delo, katero je ostalo nedokončano.
Dodaj odgovor