“Visoka pesem” je ena od knjig Svetega pisma Stare zaveze. Napisl jo je Salomon, kar je razvidno iz prvega verza. Iz naslova pesmi je možno sklepati, da je avtor mislil, da je to ‘najboljša’ pesem, ker je sam naslov superlativ. “Visoka pesem” je lirična pesem, ki govori o ljubezni moškega in ženske. Govori o zakonu, toda najbolj istopa verz “ne prebudi ljubezen, dokler ni pripravljena”. Poudarja pomen potrpežljivosti in čakanja, ker zaljubljenci sklenejo ljubezen, ko sklenejo zakonsko vezo.
Pesem se začne pred poroko. V ljubezni se med seboj hvalijo in veličajo, hrepenijo drug za drugega. Zaročenka želi, da se vse razvije naravno.
Med poroko pride do preizkušnje, kjer zaročenka zavrne moža in ga išče po mestu, toda pri tem ji tudi stražarji ne pomagajo. Prevzame jo kesanje. Potem se par uskladi. Na koncu pesmi sta zakonca polna zaupanja in ljubezni, ter zaročenka pravi najbolj znane verze te pesmi: “Postavi me kot znak na srce, kot pečat na roko svojo, ker je ljubezen močna kot smrt in ljubosumje kruto got grob.”
Zakonca govorita v obliki dialoga in poleg njiju se pojavi tudi zbor deklet, h katerimi se zaročenka obrne v težkih časih.
“Visoka pesem” je ena izmed najlepših ljubezenskih pesmi, ki se je pojavila v zvezi z Biblijo, pravzaprav njenih svetih vsebin. V njej so metafore zelo močne in pogoste in vsebuje tudi pastoralne motive, ker je ženin v pesmi pastir, kar vpliva na celotno vzdušje pesmi.
Možno je najti različne prevode te pesmi, ker se niti do danes niso uskladili.
Visoka pesem obnova
Prolog: Hrepenenje po možu
V prvem verzu spoznamo, da je avtor pesmi Salomon (verz se glasi: “Salomonova Visoka pesem”).
Zaročenka se posredno naslovi na ženina in mu govori, da je njegova ljubezen najslajša in da je zato tako veliko dekletom všeč. Želi pobegniti z njim, ker jo je kralj odpeljal v svoje prostore. Zbor deklet ji odgovarja, da se bo z njo veselil in praznoval njeno ljubezen.
Prva pesem: Prvo srečanje
Zaročenka se opiše zboru deklet, tj. jeruzalemskih hčeram. Za sebe pravi, da je “črna, toda lepa”. Črna je, ker so jo postavili, da pazi na vinograde in medtem je pozabila paziti na sebe.
Prosi tistega, ki ga njena duša ljubi, da ji pove, kje se lahko spočije, tako da ji ni nujno, da se sprehaja v iskanju za njega, ker je on pastir.
Salomon govori z njo, da je njen obraz lep in da bo za njo naredil zlate uhane s srebrnimi obeski. Govori z njo z besedami ‘o prijateljica’. Ona hvali svojega zaročenca in Salomon hvali njo.
Zaročenko je pastir odvedel v prostor ljubezni, toda na koncu pravi, da ni potrebno “prebuditi ljubezen”, dokler se sama ne zbudi.
Druga pesem: Medsebojna ljubezen raste
To pesem lahko razdelimo na dva tematska dela. Prvi govori o tem, da zaročenec išče zaročenko.
Zima je minila, prihaja pomlad, plodi se počasi kažejo. Zaročenec pride k zaročenki, prehodi gore in hribe. Tako kot srna. Pride pred zid in pogleda skozi rešetke. Govori z njo z besedami ‘o ljubljena, o lepota, moja golobica’. Želi videti njen obraz in slišati njen glas.
Druga tematska enota govori o tem, da zaročenka išče zaročenca. Pogleduje za njim v svoji postelji, toda ne najde ga.
Išče ga tudi po mestu. Sreča stražarje mesta in jih vpraša za pomoč.
Najde svojega zaročenca in odloči se, da ga nikoli več ne spusti. Še vedno ponavlja, da ne želi zbuditi ljubezni, dokler se sama ne prebudi.
Tretja pesem: Zaročenko pripeljejo k zaročencu
Zbor deklet se nahaja v poročni procesiji in komentirajo Salomonovo leglo v daljavi, okoli katere stoji okoli 60 mladih moščkih usposobljenih za vojno. Salomon si je sam naredil prestol iz libanonskega lesa. Vse je bogato okrašeno.
Salomon občuduje izgled zaročenke, primerja dele njenega telesa z lepimi stvarmi ali živalmi. Pove ji, da nima nobenih napak.
Zaročenec jo povabi s sabo, ker ga je osvojila z enim pogledom in ona ga povabi v svoj vrt, da v njem poje najboljše sadove. To je metafora za ljubljenje.
Četrta pesem: Ljubezen zaročenke na preizkušnji
Dragi ji potrka na vrata, toda ona ni prepričana, če bi ga spustila naprej. Odide proti vratom, toda ko jih odpre, ugotovi da dragega ni. Kljube temu se je upiral skušnjavi, zato ga onine odide iskat po celem mestu.
Spet vpraša stražarje za pomoč, toda tokrat ji ne pomagajo, celo udarijo jo. Prosi jeruzalemske hčerke, da ji ga pomagajo najti.
Opiše jim ga s primerjavo in one se sprašujejo, kam je le odšel.
Peta pesem: Skladnost in veselje zaročenke
Salomon hvali zaročenko in jo prosi, da se vrne, toda ona odgovori, da pripada drugemu. V tej zadnji Pesmi sta zaročenca prepričana o svoji ljubezni in se med seboj hvalita, ter si pravita, kaj bosta skupaj delala. Znova se pojavijo verzi o prebujanju ljubezni.
Zmago trajnosti ljubezni poudarjajo verzi: “Postavi me kot znak na srce, kot pečak na roko svojo, ker ljubezen je močna kot smrt in ljubosumje je kruto kot grob.”
V Dodatkih, del kateri so verjetno izgubljeni, spoznamo brata zaročenke. Govori o svoji sestrici, sprašuje se, kaj bo z njo naredil in ji govori o Salomonovih vrtovih.
Vrsta dela: pesem
Čas nastanka: okoli 1000 l.pr.Kr.
Mesto nastanka: Jeruzalem
Osebe: Zaročenec, zaročenka, Salomon, stražarji, Hčerke Jeruzalemske
Opis oseb
Zaročenka je lepo dekle, z očmi kakor golob. Poleg tega, da je lepa je tudi privlačna. Zaljubljena je v pastirja, toda njena ljubezen pride na preizkušnjo, ker se nahaja na Salomonovem dvorcu in posluša njegovo dvorjenje.
Upira se njegovemu dvorjenju, tako da očarljivo govori o svojem zaročencu, kot tudi Salomon govori o njej. Zvesta je svoji ljubezni do konca.
Zaročenec je prav tako zaljubljen v svojo zaročenko. Poln je besed pohval za njen izgled in lastnosti. Skupaj premagujeta skušnjave.
Zaročenec je pastir čednega videza. Je močen in lepe postave, čvrstega telesa in lepih zob. V njega so zagledane tudi druga dekleta, toda on prav tako ostane zvest svoji zaročenki.
Pride v skušnjavo, ko jo vidi in se težko upira svoji skušnjavi, toda se vseeno obvlada in čaka, da bo ona pripravljena, da se njuna ljubezen prebudi.
Salomon je kralj, ki želi zaročenko za sebe, toda njena ljubezen do zaročenca je močnejša. Govori z njo z besedami “prijateljica” in jo obsipuje s komplimenti, z namenon, da zlomi njeno voljo na nežen način.
Je kralj vseh Judov in zaročenka je le ena izmed deklet na njegovem dvorcu. Čeprav se zdi, da jo ljubi in jo želi le za sebe, je ne odvrača od njene ljubezni do pastirja, niti ne nasprotuje poroki.
Dodaj odgovor