Stepni volk je roman nemškega književnika Hermanna Hesseja, objavljen leta 1927. Avtor govori o nezadovoljnem in osamljenem intelektualcu Harryju Hallerju, ki opisuje njegovo duhovno stanje z nenehnim bojem med dvema nasprotnima stranema, njegovih ljudi in narave volka.
Stepni volk obnova
Roman na začetku ni bil sprejet iz strani bralcev in celo za nekaj časa je bil prepovedan v ZDA zaradi podrobnega opisa uporabe drog in nespodobnih situacij. Hesse je roman napisal, ko je bil v zelo težkem in depresivnem obdobju in mučil ga je občutek osamljenosti in izoliranosti od sveta. Bil je nezadovoljen z meščansko družbo in tehnično civilizacijo. Razmišljaj je o samomoru. Roman je pribljubljen šele med 60. in 70. leti med pripadniki hipi-gibanja.
Kratka vsebina
Harry Haller je osamljeni intelektualec v ranih štiridesetih letik, ljubitelj književnosti in klasike kot so Goethe in Mozart. V svojem neurejenem in osamljenem življenju težko umiri svojo divjo naravo in ideale, surov volčji nagon, z državljanskimi in kulturnimi načeli navadnega meščana.
Neki večer se je odločil, da poišče tolažbo v alkoholu v bližnji gostilni “Pri črnem orlu”, kjer mu v roke pride knjižica “Razprava o Stepnem volku”, ki natačno opiše njegovo življenje in njegovo stanje duha, kar ga spodbudi k novemu razmišljanju. Harry razmišlja o samomoru.
Kmalu, v isti gostilni sreča ženski lik, imenovan Hermina, ki ga spozna z nočnim življenjem, kurtizano Marijo, ki postane njegova ljubica, plesom in saksofonistom Pablom zaradi katerega Harry začne ceniti jazz. Čeprav je na videz srečen Harry, še vedno čuti, da ga Hermina spreminja v meščanskega nihče, kjer življenje izgubi smisel.
Tukaj gre za Harryjevo notranjo krizo med upornikom posameznika in nekoga, ki se hkrati poskuša vključiti v družbo.
Harry se na koncu zaljubi v Hermino in Pablo ga uvede v svet drog, ki so v knjigi opisane kot “mistično gledališče” in hkrati je odraz Harryjeve psihe. Po nadrealističnih izkušnjah, kot so umor Hermine, lomljenje lastnega odseva v ogledalu in pogovorih z Mozartom, Harry pride do novih spoznanj, ki ga naučijo, kako se smejati samemu sebi in premagati svojo krizo. Avtor nenehno opisuje razmišljanja glavnega lika o samemu sebi, ter kakšna je njegova vloga v svetu.
“Poglejte stepnega volka, ki je vsekakor vpogled v naše čase, vsekakor vestno premagovanje ovir, praznine, cela površina ene igre, domišljijske in plitke duhovnosti – ah, nažalost je šel pogled še globlje, še bolj naprej, kjer je pogled na pomanjkljivosti in brezupu našega časa, naše duhovnosti, naše kulture. Vsekakor je šel vse do srca dvoma nekega misleca, morda nekoga, ki ve o dvomih, dvomih o dostojanstvu in smislu človekovega življenja nasploh.”
Mesto nastanka: Nemčija
Glavni liki: Harry Haller, Hermina, Pablo
Avtor: Hermann Hesse
Opomba o avtorju
Hermann Hesse je bil nemško-švicarski književnik, rojen 2. julija 1877 v Calwu v Nemčiji in umrl 9. avgusta 1962 v Montagnoli v Švici. Hesse prihaja iz družine evangelistične verske tradicije, vendar se je pri 13. letih odločil, da hoče biti pesnik.
Na začetku je pisal romantične pesmi in zgodbe, in kasneje se izpostavi, kot pripovednik in romanopisec. Eden izmed prvih romanov “Pod kolesom” (1906) je imel avtobiografske elemente. Delo “Peter Camenzind”, s katerim so ga slavili, kot književnika objavljeno leta 1904.
Leta 1912 odide v Indijo, kar je povzročilo nastek del: “Iz Indije” (1913) in “Siddharta” (1922). Imej je demokratska prepirčanja in veliko pacističnih napisov, zaradi česar po koncu prve svetovne vojne leta 1919 odide v Švico, ter leta 1921 postane Švicarski državljan.
Hesse se obrne na psihoanalizo mladega samotarja, ki nasprotuje družbenim normam in ustvari dva romana “Demian” (1919) in “Stepni volk” (1927), ki mu prineseta svetovno slavo.
Hesse nadaljuje v duhu psihoanalitčnih romanov in ustvari roman “Narcis in Zlatoust” (1930) in na koncu njegovo najobsežnejše delo, utopični roman “Igra steklenih biserov” (1943) napisan v času druge svetovne vojne. Leta 1946 Hesse prejme Nobelovo nagrado za književnost.
Dodaj odgovor