Rdeča kapica je ena izmed najbolj znanih zgodb iz znanih zgodb Grimmovih pravljic. Čeprav v zgodbi ni čarovnic, vil in drugih izmišljenih bitij, je v njej veliko nenavadnih in neresničnih dogodkov. Čeprav, če ne bi bilo takšnih dogodkov, ne bi bila možna osvoboditev Rdeče kapice in njene babice iz trebuha nevarnega volka.
Kljub temu, da je bila Rdeča kapica dober otrok, ki je vedno poslušala mamo in delala tako, kot ji je mama rekla, tokrat ni ravnala racionalno in je bila premagana iz strani nevarne zveri. Sporočilo zgodbe je, da se morajo otroci paziti zlobnih ljudi s katerimi se lahko srečajo. Ni potrebno, da je volk iz pravljice, toda zato je lahko nekdo slabši in bolj zloben.
Na začetku zgodbe se bralci spoznajo z Rdečo kapico in spoznajo, kakšna je deklica. Zgodba se začne nenadno, ko deklica sreča volka in skozi zgodbo ter dialog vsak bralec lahko sledi, da je volk najprej pojedel babico in nato še Rdečo kapico. Razplet zgodbe se začne s prihodom lovca, ki reši babico in vnukinjo ter nato ubije volka.
Vrsta dela: pravljica
Mesto nastanka: gozd, babina hiša
Rdeča kapica obnova
Živela je dobra in poslušna deklica. Bila je priljubljena pri vseh, vendar najbolj pri svoji babici, ki ji je sešila rdečo kapico iz žameta. Deklica je kapico vedno rada nosila in zato so jo poimenovali Rdeča kapica. Nekega dne je mama sporočila Rdeči kapici, da je babica bolna, da bi jo morala obiskati in da ji odnese vino ter kolač, da bi spet dobila moči in čim prej ozdravela. Preden je odšna na pot, jo je mama opozorila, da mora iti naravnost po poti in nikjer obrniti.
Poleg tega, da ni smela nikjer obrniti, je mama naročila deklici, da mora biti odgovorna pri babici, da naj ne razmetava po hiši in ne hodi na vsa mesta. Mama se je zavedala, da Rdeča kapica ne potrebuje več kot pol ure do babine hiše, ki je živela izven naselja v gozdu. Toda zgodilo se je tisto, kar si mama ni mogla zamisliti. Takoj, ko je Rdeča kapica prišla v gozd je srečala volka.
Ker ni vedela, da je volk nevarna žival, se ga Rdeča kapica ni bala in je začela govoriti z zanimivo živaljo. Ker je bila deklica naivna je volku skozi pogovor vse povedala, da gre k bolni babici, kaj ji vse nosi in tisto najbolj pomembno, kje je babina hiša. Volk je dekličino zgodbo poslušal z velikim zanimanjem in sproti koval nevaren in podel načrt. Ni mogel biti bolj srečen, ker bo pojedel babico in deklico.
Volk se je zavedal, da mora najprej pojesti babico in šele nato deklico, zato je Rdeči kapici dal nekaj nasvetov in jo napotil, da nabere rože za ljubljeno babico in jo tako osreči. Deklica je poslušala volka in odšla nabrat rože. Volk je nato pohitel proti babini hiši, da izvede strašen načrt. Ko je prišel do hiše je potrkal in se predstavil kot Rdeča kapica. Babica mu je rekla, da so vrata odklenjena in da lahko vstopi.
Takoj, ko je volk vstopil je pojedel babico in potem je pohitel, da se obleče v babičine obleke, oblekel si je nočno kapico in se vlegel v posteljo ter pripravljeno čakal svojo naslednjo žrtev. V tem času je Rdeča kapica nabrala dovolj rož in odšla do babice. Bila je presenečena, ker so bila vrata od hiše odprta in celoten čas je imela čuden občutek, toda ni bila prepričana zakaj. Prišla je do babičine postelje in pozdravila. Babica se ji je zdela čudna in deklico je iz neznanih razlogov oblival vse večji strah.
S še večjim strahom je spraševala babico, zakaj ima velika ušesa, zakaj ima velike roke in oči, ter ko je vprašala, zakaj ima tako velika usta, je volk odgovoril, da je to zato, da jo lažje poje. Tako je volk pojedel tudi Rdečo kapico, se vlegel v posteljo in zaspal. Medtem, ko je spal, je glasno smrčal. V tem trenutku je bil blizu hiše lovec in bil presenečen, da lahko babica tako glasno smrči. Zaskrbelo ga je za babico in odšel preveriti, če je vse v redu.
Ko se je lovec približal postelji, je opazil volka in želel ustreliti, toda nato se je spomnil, da je volk morda pogoltnil babico in da jo lahko on reši. Zaradi tega je vzel škarje in zarezal v trebuh. Potem je skočila Rdeča kapica in nato še babica, ki je težko dihala. Deklica je nato odšla po kamne, s katerimi so volku napolnili trebuh in ko se je volk zbudil je želel pobegniti, toda kamenje ga je pritiskalo in je umrl. Vsi so bili srečni, ker je volk umrl. Lovec je dobil krzno, Rdeča kapica se je naučila, da mora poslušati tisto, kar ji pravi mati in babica si je opomogla.
Osebe: Rdeča kapica, volk, babica in lovec
Opomba o avtorju
Jacob Grimm (1785 – 1863) je bil znan filolog in lingvist in brat Wilhelm (1786 – 1859) germanist. Oba sta se ukvarjala z lingvistiko in filologijo.
Jacob je objavil nemško slovnico in v sodelovanju z bratom je natisnil nemški slovar. Oba brata sta študirala pravo v mestu Marburgu in v času študija sta bila aktivna v kritiziranju kralja Ernesta Augusta I, zaradi česar ju izženejo iz univerze.
Brata Grimm sta slavo pridobila z zbiranjem nemških ljudskih in otroških pravljic. Ko sta vse zbrala, sta jih obdelala, po katerem je končni slog in jezično različico pravljic dal pravzaprav Wilhelm.
Njune pravljice so znane po tem, ker v njih ni veliko grobosti, ni veliko moraliziranja. Zgodbe so svetle, polne ljudske modrosti in znanja življenja.
Prvo zbirko ljudskih pripovedk so objavili leta 1812. Zbirka je vsebovala samo 86 zgodb in ponovna objava v naslednjih 40 letih, se je to število povečalo na več kot 200. Med njimi so: Rdeča kapica, Janko in Metka, Trnuljčica, Sneguljčica, Palček,…
Dodaj odgovor