V romanu “Oliver Twist” se predstavi življenje in šokantna usoda Oliverja Twista, revnega dečka, ki je ob rojstvu ostal brez matere. Realistično je opisano njegovo nesrečno življenje, ki ga je vodilo v sirotišnico, ter kasneje vodilo s tatovi na ulice. Roman prikazuje družbeni problem, to je odraščanje londonskih otrok, ki nimajo družine. Dickens je preko Oliverja Twista predstavil življenje revnih otrok in obtožil družbo 19. stoletja zaradi nečlovečnosti in hinavščine.
Oliver Twist obnova
Malo naprej od Londona v eni izmed sirotišnic je ženska rodila otroka in umrla. Ker nihče ni poznal njegovih korenin, je otrok dobil ime in priimek po abecednem vrstnem redu, kakor se otroke zapiše, ko pridejo. Tako je ta otrok dobil ime Oliver Twist.
Mali prebivalci te ustanove odraščajo v revščini in bedi. Že slaba sredstva, s katerimi ustanova razpolaga, izginjajo, ker jih določeni zaposleni pokradejo. Tudi otroci so nesrečni in pogosto jih tepejo.
Največjo vlogo v sirotišnici ima gospod Bumble, občinski uradnik in upravitelj, ki je glaven za financiranje in hranjenje teh malih varovancev.
Ko Oliver Twist prosi za še malo več kaše, ker je bil zelo lačen, je v zameno dobil klofuto. Osebje je bilo presenečeno Oliverjevi nesramnosti in uprava se je odločila, da se ga morajo čimprej rešiti. Tako so ga najprej poslali na učenje iz dimnikarske obrti k gospodu Gamfieldu, vendar je on zelo slabo ravnal z njim, da se je občina odločila, da Oliverja vrne nazaj v sirotišnico.
Po tem je prišel na pomoč k pogrebniku Sowerberryju. Oliver je bil nežen in prijazen deček in pogrebniku je prinesel dober dobiček s hojo na pogrebih ob otroških krstah. Toda čeprav je prinašal dober dobiček, je pogrebnik z njim ravnal zelo grdo. Oliver je spal med krstami in hrano je dobil le v primeru, ko je pes pustil njegov obrok.
Čeprav je živel zelo slabo, brez ugodnosti, so bili na Oliverja ljubosumni Noa Claypole, grobarjev pomočnik in Šarlota, njegova punca. Poseben teror nad Oliverjem je delala gospodinja. Že obupan Oliver je enkrat napadel veliko močnejšega Claypola in on je toliko vpil, da ga Oliver močno pretepa in da ga želi ubiti, da je Oliver po tem dobil klofuto.
Potem se je Oliver odločil, da preneha s to neznosno situacijo. Poslovil se je od Dicka, svojega dragega prijatelja, ki je bil zelo bolan in umiral, ter se odločil poiskati srečo nekje drugje. Ker se ni smel vrniti v sirotišnico, se je odpravil v svet.
Na svoji poti je srečal dečka z imenom Jack Dawkins. Uporabljal je vzdevek Lisjak. Bil je malo čuden in aroganten, vendar se Oliver kmalu spoprijatelji z njim. On ga odpelje v zanemarjen del Londona. Ta del mesta je bil poln tatov, pijancev in potepuhov. Tam Oliver spozna še enega čudnega človeka, starega žida Fagina.
Fagin ima pravo bando, ki jo sestavljajo sami odrasli kriminalci pa tudi fantje. Kradejo vse kar jim pride pod roke in niso jim tuji tudi umori. Lisjak z še enim tatom, z imenom Charles Bates kradeta po mestu. Onadva Faginu prineseta največ ukradenih stvari, ki jih on naprej proda. Kmalu začne učiti tudi Oliverja.
Oliver ne razume, da je to nekaj slabega, njemu je to vse igra in se mu zdi zelo zanimivo. Med eno krajo, policija ujame Oliverja, čeprav ni bil on kriv in ga odpeljejo na sodišče. Na koncu je obtožen žeparstva.
Na sodišču sreča enega zelo uglednega človeka, gospoda Brownlowa, ki Oliverja reši iz zapora in Oliver bo živel pri njem in preživel najboljše dneve svojega življenja.
Toda Oliverjeva sreča se kmalu ugasne. Fagin skupaj s svojo bando tatov ugrabi dečka in se ga odloči ponovno vrniti v kriminal. Kriminalec William Sikes pa ravno potrebuje za svoj posel tihotapljenja majhnega dečka, tako da bi se izmuznil skozi majhno okno v hišo, ki jo hoče oropati in da mu odpre vrata. Faginovi bandi pomaga tudi Nancy, Sikesova punca. Ona se zaveda, da Oliver ni ustvarjen za ta posel.
Vendar Sikes nima nobenega usmiljenja. Obravnava ga na najslabši možni način in grozi mu, da ga bo ubil, če mu ne bo pomagal pri ropu. Oliver je prisiljen v rop, ki na koncu ne uspe. Sikes zbeži in pusti ranjenega Oliverja, da se znajde sam, kakor zna.
Potem se pojavi Monks, ki je zelo skrivnosten in želi, da bi našli Oliverja.
Oliver sploh ni vedel, da je oropana hiša pripadala gospe Maylie in Rose, njeni posvojeni hčeri, pravzaprav Oliverjevi teti. Rose je bila sestra njegove pokojne matere. Toda obstaja še ena povezava. Gospod Brownlow je bil prijatelj z očetom od Rose.
Ti dvi ženski se odločita, da pomagata Oliverju in skrbita zanj, ter ga rešita pred ponovnim odhodom na policijo. Deček neguje posebne občutke do Rose, katere še sam ne more razložiti.
Ko je okreval, je spoznal zlobnega Monksa, ki mu je neprestano sledil. V tem času je gospod Bumble postal upravitelj sirotišnice in Monks ga obišče, da bi našli dokaze. Monks je pri gospodu Bumblu spoznal, da je njegov polbrat Oliver. Vse to zahvaljujoč medaljonu, ki mu ga je Bumble dal in katerega so ukradli Oliverjevi materi, ko je umirala.
Sikes se je po ropanju dobro skril in njegova punca Nancy mu je pomagala. Nancy je sčasoma spoznala zakaj je Oliver vsem tako pomemben. Monks je plačal Faginu da iz Oliverja naredi tatova, da bi Oliver čimprej končal v zaporu. Tako Oliver ne bi imel pravice do dedovanja, ki mu ga je zapustil njegov oče. Celotno dedovanje bi tako pripadalo Monksu, saj imata istega očeta.
Nancy spozna celotno skrivnost in o vsem obvešča Rose. Fagin izve, kaj je Nancy storila in vse to pove Sikesu. On na krut način ubije Nancy.
Sikes se nato poda v beg. Beži pred policijo v družbi svojega psa. Rose sodeluje z gospodom Brownlowom in hitro odkrije Monksa, ter vse o njem. Med seboj skleneta dogovor, da Monks ne bo več iskal Oliverja, gospod Brownlow pa ga ne bo prijavil policiji.
Sikesa na koncu preganja policija in umre, medtem ko Fagina in bando ujamejo. Fagin umre na vislicah. Gospod Bumble pa ni več upravitelj sirotišnice in postane brezdomec, ter sam uporabnik sirotišnice.
Gospod Brownlow posvoji Oliverja, ki živi lepo in pošteno življenje. Oliverjev brat Monks se je preselil v daljne čezmorske države.
Roman “Oliver Twist” je na splošno napisano prozno delo, v katerem se lahko prebira socialna vsebina. Skozi glavni lik, Oliverja Twista je pisatelj skušal predstaviti problematiko nekdanje Anglije in odnos birokratov proti sirotam. Prikazuje tudi svet tatov in morilcev in tu je odvzeta družbena tema.
Zgodba se odvija po pravilnem časovnem redu in avtor nam zgodbo poda v tretji osebi, kot nekdo, ki opazuje zgodbo od zunaj.
Zgodba sestavlja 51. poglavij, v katerih se kronološko rešuje usoda glavnega junaka, dečka Oliverja Twista. Lahko se vidi, kako vsako poglavje v nekem delu doseže svoj vrhunec, toda številni liki in njihova življenja so povezani z Oliverjem.
Kot vsi Dickensonovi romani se tudi ta roman konča srečno, vse pozitivne like pričaka srečen konec in za negativne zaslužena kazen.
Pripovedovanje zgodb je vedno dinamično z veliko dejanj, medtem ko je jezik preprost in razumljiv. Avtor nam z številnimi opisi velemesta odlično opiše sliko tedanje Anglije.
Dickens uporablja v svojem pripovedovanju veliko humorja, predvsem ironijo s katero se poskuša norčevati iz takratne družbe. Pravzaprav takšen stil pisanja je zaznamoval celotno knjigo, ter tako opisal tudi žalostno in mračno zgodbo o dečku Oliverju, skozi humor in ironijo pa se tako ta knjiga bere zelo lahko.
Dickens je osvojil bralce na začetku knjige, ko z nestrpnostjo spremljaš, kaj se bo zgodilo malemu Oliverju. Avtor nam govori, da se dobro srce in poštenost vedno prepozna in srečen konec je potem zagotovljen.
Charles Dickens je eden od realističnih pisateljev, ki poskuša opisati čas, v katerem živi na izrazito realističen način z vsemi svojimi napakami. Dickens v svojem delu govori o lepih straneh življenja in nam daje lekcijo, da je dobrota vedno nagrajena.
Vrsta dela: roman, ali roman enega lika Oliverja Twista, v skladu o katerem je zgodba in ga obravnava
Mesto nastanka: London in njegova okolica, v katerem je mestece, kjer se nahaja sirotišnica
Čas nastanka: Druga polovica 19. stoletja (Anglija je bila takrat velika kolonialna sila).
Liki: Oliver Twist, dimnikar Gamfield, Lisjak, Noa Claypole, Bumble, Fagin, Monks, gospod Brownlow, gospa Maylie in polhčerka Rose, Sikes, Nancy
Opis glavnih likov
Oliver Twist -glavni lik, kar lahko vidimo po naslovu romana. Imel je svetle lase in je bil nežen, krhke postave. Čeprav je bilo njegovo življenje že od začetka žalostno, je postal pošten in iskren. Pogosto je bil v skušnjavi, vendar ga njegova moralna stran ni prevzela z zlom. Čeprav je bila njegova usoda na začetku žalostna, so prijaznost in iskrenost spremenila v srečen konec. Imel je rad ljudi in jim dajal najmanjšo dobroto, kar se mu je vrnilo z veliko hvaležnostjo.
Fagin – glavni negativni lik v romanu. Bil je vodja organiziranega kriminala, v katerega vpelje otroke in jih izkorišča za svoje umazano delo. Brezčuten, z nobenimi čustvi do otrok, pomemben mu je samo denar. On je Jud, kar je v tistem času odražalo predsodke, da so Judje pohlepni trgovci. Imel je šolo kriminala in v njej je otrokom uničil življenja. Avtor naj je z njegovim opisom v knjigi dal vedeti, da je ta lopov negativec, ker je opisan na grd način – “Star in skrivljen Jud, katerega zloben in odbijajoč obraz je bil zakrit z gosto in neurejeno brado”.
Opomba o avtorju
Charles Dickens (1812 – 1870) je angleški pisatelj in pripovednik, rojen v Ladportu blizu mesta Portsea.
Imel je zelo revno otroštvo in prihaja iz uradniške družine. Iz teh razlogov ni končal niti osnovno šolo in se je moral že z enajstimi leti zaposliti v tovarni.
Bil je samouk in zato sam študiral vso svetovno in angleško književnost, ter kasneje delal kot uradnik in novinar.
V svojih delih Dickens pripoveduje zgodbe o dobrih in slabih likih, piše o resnih temah, vendar s pridihom humorja. Njegovi liki so pogosto prikazani kot čudaki, ki jih ima za komične. Zelo spretno opisuje vse like, čeprav se delo vrti okoli glavnega lika. Vendar pa takšen podroben opis manjših likov pogosto zasenči glavni lik. Delo je zelo obširno z številnimi opisi in podrobnostmi.
Njegova najbolj znana dela so: “Oliver Twist”, “Pusta hiša”, “Čriček na ognjišču”, “Povest o dveh mestih”, “Božična pesem”, “Veliko pričakovanje”, “David Copperfield”, “Pickwickovci”.
Dodaj odgovor