Odiseja je sestavljena iz 12 110 heksametrov. Dobila je ime po glavnem junaku Odiseju. Po desetletnem razdejanju po Troji, on hodi naokoli po vseh morjih in doživlja nevarne pustolovščine. Ker je po številnih nevarnostih igubil vse svoje prijatelje se vrača na Itako, kjer se maščuje snubcem s pomočjo svojega sina Telemaha.
Hrbtenico odiseje tvori Odisejeva vrnitev in maščevanje snubcem. Ti motivi so obogateni z dramatičnimi prikazi prejšnjih junakov desetletnih potepanj in pripoveduje jih sam junak na dvoru kralja Alikonja. V ep je vstavljen tudi motiv o sinu, ki gre v iskanje svojega očeta. Pesnik je v moralnem pogledu poglobil zgodbo o Odiseju s tem, ko je s pustolovnim potovanjem povezal motiv o vrnitvi moža, ki rešuje svojo družino iz težav.
Sestava Odiseje je prepletena od tiste v Ilijadi. Vse epizode se poslužujejo temeljnega motiva, vendar v enotnosti je izraženo v strastni želji junaka, da se vrne v domovino in k družini. Odiseja je okretna v spremembi enega motiva: odvrniti Odiseja od domovine in žene na vse različne načine. Značaji v Odiseji so različni in bolj izraziti, kot v Ilijadi. Ustvarjena je lepa razlika med Odisejevimi prijatelji. Ženski in moški uslužbenci v Odisejevem domu so razdeljeni na verne in neverne. Poleg tega v Odiseji so ženski liki bolj prefinjeni in poglobljeni. Novost so mladostni liki.
V Odiseji je mnogo manj primerjav. V Ilijadi jih je več, zaradi neštetih spopadov, kateri so dajali več možnosti za spremembe, katere so potrebne zaradi predaha od vojnih strahot.
Največja razlika Ilijade in Odiseje je v religijskem dojemanju. V Odiseji so bogovi večinoma zaščitniki pravnih in moralnih odnosov med ljudmi. Usoda je v Odiseji izključena, kot gibajoči motiv medtem, ko v Ilijadi so pokorni sami bogovi. Zgodba se odvija mirno neprimerljivo z živostjo in vidljivostjo, zlasti pa je treba poudariti jasnost in preprostost izražanja. Niti ena poezija ni taka, kot Homerova hkrati tako revna in bogata in hkrati tako jasna in krepka.
Odiseja obnova
Poziv muze
Pesnik poziva muzo, da mu pomaga pripovedovati o hrabrem vojaku Odiseju, da mu pomaga pripovedovati o njegovih potovanjih in borbah v vračanju domov po desetletni vojni Grkov in Trojancev. Sklicevanje.
Odisej in Nausikaja
Po desetih letih, ko se je končala trojanska vojna, se bogovi odločijo, da se Odisej končno vne domov. Pozejdon se maščuje Odiseju, zato ker mu je oslepil sina Polifema, tako da dvigne nevihto in zlomi čoln. Odiseja valovi vržejo na fiakovo obalo. V bližina tega mesta pere perilo in se zabava s svojo služkinjo Nausikajo. Veseli glasovi zbudijo Odiseja in on jim pristopi.
Odisej izstopi iz gozda in svojo goloto pokriva s sadikami polno listja. Njegova podoba in obleka je v primerjavi z gorskim levom. Ker je lačen poskuša uloviti hrano, a mu ne uspeva. Pride do dekleta, katera od strahu pobegne. Ostane samo Nausikaja. Odisej razmišlja naj se ji pokloni ali naj jo stoje prosi za pomoč.
Ugotavlja, da je bolje da stoji, zato jo prebrisano naslavlja in hvali njeno lepoto primerno z boginjami. Objasnjuje ji, kako se je tu znašel po mnogih pretrpljenih mukah in po dvajsetih dneh preživetih v pobesnelem morju in še enkrat jo prosi za pomoč, ker tu v tem mestu nobenega ne pozna. Ona mu odgovori, da se njej ne zdi slab bodisi nor, vendar je Zevs vsakemu človeku dodelil takšno usodo kakršno si zasluži. Pravi mu, da je ona hči Alkinoja, kateri je kralj Feačana. Za tem pokliče služabnice in jim govori, da jim bogovi sigurno ne bi poslali slabega človeka, ker jih ima rad.
Služabnice odvedejo Odiseja v zavetrje, oblečejo ga in mu dajo steklenico žitnega olja, da se umije v reki. On jih prosi, da se oddaljijo, ker se mu je neugodno umivati pred lepoticami, zato one odidejo.
S sebe umije morsko peno in Atena ga naredi večjega in lepšega. Ko je to videla Nausikaja se je začudila njegovi lepoti, ker ji je prej bil grd. Pravi, da bi bila srečna, da bi bil on njen mož. V srcu Nausikaje se vzbudi občutek do Odiseja, najverjetneje višje spoštovanje, kot sama ljubezen. Ona je najdražji lik grške poezije, zaradi svoje odprtosti, lepote in dobrega srca. To vidimo po njenem obnašanju po človeku katerega je prvič videla in kateri ji je bil popolni neznanec.
Odisej je hraber in pogumen bojevnik, kar je dokazal v Ilijadi. Svojo modrost in umetnost je pokazal s prihodom Trojanskega konja. Previdnost, hladokrvnost in prevare ga rešujejo od vseh nevarnosti. Radovednost in nesebična želja za novim znanjem so najplemenitejše poteze njegove osebnosti. Zakonska zvestoba in ljubezen mu dajo moč, da potrpežljivo prenaša vse nevarnosti in ponižanja.
Odisej pri Kiklopu
Ob pomoči Nausikaje Odisej odide na fiaški dvor, kjer ga kralj Alkinoj lepo pogosti in prosi, da govori o sebi. Odisej razkriva kdo je in začne zgodbo. Zgodba je o tem, kako je v Kiklopski državi z nekaj prijatelji prevaral Kiklopa, kateri je pojedel dva njegova prijatelja za večerjo in dva za zajtrk. Ozaveščen Odisej razmišlja, kako bi rešil sebe in preostale prijatelje.
Odisej začne z zgodbo, kako je Kiklop naredil vsa redna dela: naredil ogenj, pomolzel ovce in zatem pojedel dva njegova prijatelja. Potem, ko se je najedel je odvedel ovce na pašo in spet napadel v skalo pri vstopu. Dokler je Kiklop bil na paši, oz. dokler je čuval ovce je Odisej pripravljal maščevanje in plan za pobeg. Zagledal je Kiklopov kij, odrezal sveženj in zapovedal prijateljema, da postrgajo dno in on je naredil sulico. Dogovoril se je s prijateljema, da mu bo izkopal oko, dokler bo spal.
Kiklop je zvečer spet prišel, odvedel vse ovce v jamo in spet napadel v skalo pri vstopu. Po tem, ko je zaključil redna dela je spet pograbil dvojico in jih pojedel za večerjo. Odisej začne z uresničevanjem svojega plana. Prinesel je Kiklopu vino in ga napil. Hitro je Odisej s svojima prijateljema pogrel palico in jo zabili Kiklopu v edino oko in Odisej ga je od zgoraj podprl in zavrtel.
Kiklop je začel rjoveti od bolečine in oni so se od strahu razbežali. Začel je klicati druge kiklope, kateri pridejo do njegove jame in sprašujejo kaj se dogaja. Odisej še naprej razmišlja, kako naj pobegne. To je naredil tako, kot je prijatelje postavil pod ovne, da jih kiklop ne bi mogel otipat. Uspeli so pobegniti in v tem odlomku je Odisej samo potrdil svojo hrabrost, modrost in iznajdljivost. Odiseja je kot Ilijada polna rednih epitet in primerjav.
Opomba o avtorju
Homer je živel med leti 900. in 700. pred našim štetjem. On je najstarejši znan grški pesnik. V antiki so mu poleg avtorstva Ilijade in Odiseje pripisovali še niz ”kikličnih” epov, tako imenovanih hvalnice bogovom, duhovit spev ”Batra homiomahija” (Boj žab in miši), kot tudi niz drugih del.
Ne ve se kje je delal. Njegov domovino se lahko določi z znanim grškim distihom: ”sedem mest trdi, da je Homerjeva domovina: Šmirna, Hios, Kolofon, Haka, Pil, Arg in Atena”. Od vseh teh mest je najverjetneje, da se je rodil v Smirni in živel na otoku Ios. Na tem otoku se kasneje razvije celotna razdeljena generacija, ki so sebe imenovali Homeridi.
Homerja prikazujejo, kot slepega pevca, ki je naslovil svoje pesmi potujoč od mesta do mesta in niti ta podatek se ne more vzeti, kot verodostojen.
Dodaj odgovor