Kralj Ojdip obnova
Prvo dejanje se začne s pogovorom med Tebanskim kraljem Ojdipom in svečenikom. V pogovoru svečenik pojasni, kako v državi vlada bolezen in neplodnost. Ojdip se tega zaveda skupaj s svojo ženo Jokasto. Onadva čakata Kreonta, kateri bi se moral vrniti iz preročišča boga Feba z novicami, kako pomagati ljudstvu. Kreont se vrne in pove Ojdipu, da se bo težava odpravila iz njihove države potem, ko bo ugotovil, kdo je morilec Ojdipovega predhodnika kralja Laja.
Ko Ojdip to ugotovi naroči, da se takoj najde morilca kralja Laja. Ampak, ker nihče ni vedel, kdo je morilec, se Ojdip obrne na preroke in pokliče preroka Tiresija, da pomaga pri iskanju morilca. Tiresija pride in razkrije Ojdipu, da je pravi morilec Laja dejansko on sam. Ojdip se razsrdi, a Tiresija vrže prekletstvo na Ojdipa, da bo postal slep.
Obupan Ojdip obtožuje Kreonta, da je nagovoril preroka, da pove, da je on morilec samo zato, da bi prišel na oblast. V prepir se vmeša Jokasta, katera jih loči in želi izvedeti od soproga, zaradi česa se kregajo. Med pogovorom Ojdipu postane jasno, da je on resnični morilec Laja, vendar mu še ni jasno kako.
Nahitro v mesto pride glasnik iz Korinta, kateri obvešča Ojdipa, da je umrl Polib, vendar on ni bil njegov pravi oče, nakar se na to Ojdip zelo vznemiri. Glasnik trdi, kako je to informacijo dobil od enega pastirja, kateri je delal v Lajevi službi. V tem trenutku Jokasta spozna, kdo je pravzaprav Ojdip. Stari pastir kralja Laja pride do Ojdipa in razkriva mu, da je on dejansko sin Laje in Jokaste ter, da je oženil svojo mamo in ubil očeta.
Ko resnica pride ven se Jokasta obesi, Ojdip pa si izkoplje oči in samega sebe izžene iz države. Zatem zavlada Kreont.
Vrsta dela: drama (tragedija)
Čas nastanka: nedoločeno
Kraj nastanka: mesto Teba
Liki: kralj Ojdip, Jokasta, svečenik, Kreont, prerok Tiresija, glasnik iz Kreonta, pastir.
Opomba o avtorju
Sofokles je rojen v Kolofonu, 495. g. pr. Kr. Bil je starogrški dramatičar in eden od treh velikih tragedičarjev, s Eshilom in Euripidom. Napisal je okoli sto dram, od katerih je ohranjenih sedem tragedij: Antigona, Elektra, Kralj Ojdip, Trahinjanke, Ajant, Filoktet, Ojdip v Kolonu. Umrl je v Atenah, 406. g. pr. Kr.
Dodaj odgovor