Ilijada je nastala v ”obdobju najgloblje teme” po vdoru Dorana v Grčijo. Ta ep je skupaj z Odisejo največja kreacija grške in svetovne književnosti, ki se je ohranila iz davnih časov. To je tudi najstarejšo pesniško delo grške književnosti. Ilijada ima 15 696 stihov in speta je s pesniškim heksametrom ter povezana z glavnimi junaki in dogodki. V epu so prisotni miti in realnost, junaštvo in idila, tragedija in komedija, kritika in priznanje, avanture in filozofija.
Grki imajo Ilijado za epsko delo od Homerja. Ima ime po Iliju katero je drugo ime mesta Troje. Njena vsebina je vzeta iz zgodbe o trojanski vojni. Pesnik Homer je prikazal dogajanja v 51 dneh desetletne vojne med Grki in Trojanci.
Ilijada obnova
Vojna se začne s tem, ko Paris ugrabi lepo Heleno – najlepšo ženo na svetu. Osrednji motiv Ilijade je jeza tesalskega kralj Ahila, največjega junaka med Grgki. Med Ahilovim posredovanjem se vrne k svojemu očetu Agamemnum, ki je suženj Hriseidu, nakar Agamemnov ugrabi Ahilu sužnja Briseida. V razpadli družbi Ahil ne želi več sodelovati v boju. Zaradi tega Grgki pridejo v težko situacijo, ker jih Trojanci zatrejo in skoraj osvojijo tabor.
Paris se počuti kriv zaradi vojne in predlaga, da se konflikt reši z dvobojem z Menelajem. Menelar ga skoraj premaga, vendar ga reši boginja Afrodita, ki ga odnese v Helenino oskrbo.
Zevs prepove drugim bogovom, da se pomešano pomaga Trojancem in pride do tega, da začnejo Trojanci sežigati grške ladje. Ahil ne želi v borbo, vendar da orožje najboljšemu prijatelju Partoklu. Patrokla v dvoboju ubije Hektor in prisvoji Ahilovo orožje. Ahil jezen odide v borbo z novim orožjem in ubije Hektorja in mu razmesari telo.
Ep končuje s predajo Hektorjevega telesa Prijamu, ker so se bogovi tako odločili. Telo se na koncu pokoplje.
Ilijada je po sestavi enostranksa, jasna, načrtno zgrajena in čvrsto povezana celota. Iz nje ne moremo izvedeti končni konec spopadov med Grki in Trojanci. To izvemo šele v Odiseji. Odisej je predlagal, da se naredi veliki konj v katerem bi se skrili vojaki in da se ga postavi pred zid Troje, kot darilo in da se ladje skrije za otoki.
Načrt je uspel. V sredini noči so iz konja skočili Grki in napadli Trojance, ki so nasedli tej potegavščini in do jutra osvojili mesto. To vojno preživi samo Enej, ki odide na Apeninski polotok in tam najde novo domovino Trojanca.
Vse v enem je Ilijada pesniško delo neminljive vrednosti. Niti eno delo med povesti človeštva ni imelo take sreče, da postane last celotnega naroda, kot se je to zgodilo z Ilijado in Odisejo. S Homerjevimi epi se hrani vsa grška umetnost.
Homerjevo živo pripovedovanje in jasno izražanje ter opisovanje mentalnih značilnosti ljudi starodavnih časov nas osvaja tudi danes. Njegova poezija je zmeraj sveža in polna živih gibanj. Vsa dela, ki so se pojavila po Ilijadi in Odiseji niso imela sreče, da postanejo tako cenjena in znana. Morda se jim najbolj približa Vergilijeva Eneida, vendar je ona samo bleda slika, ki je poskušala oponašati velike Homerjeve epe.
Homerjeva dela so s svojo obliko in sestavo ostala do danes vzor epske poezije, ki niso bila nikoli presežena.
Vrsta dela: ep
Mesto nastanka: okolica Troje
Čas nastanka: 12. stoletje pred našim štetjem
Nekateri od glavnih likov: Afrodita, Agamemnon, Ahil, Andromaha, Apolon, Atena, Eneja, Hefesto, Helena, Menelaj, Odisej, Paris, Zevs, Hektor
Opomba o avtorju
Homer je živel med leti 900. in 700. pred našim štetjem. On je najstarejši znan grški pesnik. V antiki so mu poleg avtorstva Ilijade in Odiseje pripisovali še niz kikličnih epov, tako imenovanih hvalnice bogovom, duhovit spev “Batra homiomahija” (Boj žab in miši), kot tudi niz drugih del.
Ne ve se, kje je delal. Njegovo domovino se lahko določi z znanim grškim distihom: “Sedem mest trdi, da je Homerjeva domovina: Šmirna, Hios, Kolofon, Haka, Pil, Arg in Atene”. Od vseh teh mest je najverjetneje, da se je rodil v Smirni in živel na otoku Ios. Na tem otoku se kasneje razvije celotna razdeljena generacija, ki so sebe imenovali Homeridi.
Homerja prikazujejo, kot slepega pevca, ki je naslovil svoje pesmi potujoč od mesta do mesta in niti ta podatek se ne more vzeti, kot verodostojen.
Dodaj odgovor