Grivarjevi otroci je povest s presunljivo zgodbo o usodi treh otrok. Živijo v revni družini in kmalu postanejo sirote. Najprej jim umre mama in kasneje še oče, zato so morali že v rani mladosti oditi v širni svet in niso vedeli, ali se bodo še kdaj videli med sabo. V tej zgodbi se prepletajo veliko zavezništvo med mladimi pastirji in drobni medosebni spori. To knjigo je imel pisatelj za svoje najboljše delo.
Grivarjevi otroci obnova
Glavni junaki te povesti so šestletni Tinče, petletna Mretka in tri leta star Blaže. Pri teh letih jim je umrla mama. Kasneje jim umre še oče, ko nekega dne v gozdu pade drevo na njega. Še preden pa je umrl je poprosil teto Tono in daljnega sorodnika Košana, da poskrbita za otroke.
Ko postanejo sirote zanje potem skrbi njihova teta Tona, ki jim nadomešča starše. Teta je bila vdova, ki so ji že v mladosti umrli otroci in imela je samo brata Jakoba, ki je bil oglar na Črnem bregu. Otroci se s teto zelo dobro ujamejo in jo imajo radi, ter jo sprejmejo, kot za svojo mamo.
Nato pa se zadeve zapletejo, ker otrokom zaradi spora med sorodniki odvzame priljubljeno teto. Sorodniki ji očitajo, da se hoče polastiti le domačije. Vendar so stvari drugačne, namreč očetov brat, pijanec Lovro je želel, da se domačija pusti njemu, njegovi ženi in hčerki. Tako so se na očetovem pogrebu skregali, glede domačije.
Tona nato vzame najmlajšega brata Blažeta in z njim odide k svojemu bratu Jakobu na Črni breg. Za Tinčeta in Mretko pa skrbijo Lovro in njegova družina. Ker pa so zelo slabi ravnali z njima onadva pobegneta. Še prej pa je Tinče vzel očetovo uro. Med potjo se izgubita in načne ju strah.
Neke noči prespita pri kmetu Kocjanu na seniku in kmet je videl, da ime Tinče pri sebi neko uro, zato ju je osumil, da sta tatiča in da kradeta po vaseh. Zato je poklical mestnega orožnika in ta ju je odpeljal do sodnika. Tam sta sodniku seveda povedala resnico in vso zgodbo. Sodnik jima je verjel in ju odpeljal k njemu domov. Tam ju oblečejo, nahranejo, v dar pa dobita knjigo in novo punčko. Nato so poklicali strica Košana, da ju je prišel iskat.
Domov pa ne prideta le onadva, ampak tudi teta Tona in Blaže. Stvari se malce uredijo in zaživijo skupaj. Tako so nekaj časa živeli skupaj, dokler jih življenje, kot vse bajtarske otroke raztepe po pastirskih službah. Najstarejša Tinče in Mretka sta odšla za pastirja in pestrno h kmetoma Čemažarju in Smrekarju in tako začela služiti za kruh. Pri teti Toni tako ostane le Blaže, ki pa je za delo še premajhen.
Vrsta dela: domačijska povest
Mesto dogajanja: na Tolminskem
Liki: Tinče, Mretka, Blaže, teta Tona, Lovro
Avtor: France Bevk
Opomba o avtorju
France Bevk se je rodil v bajtarski družini 17. septembra 1890 v Zakojci pri Cerknem. Bil je najstarejši od osmih otrok vaškega čevljarja Ivana in žene Katarine. Slovenski pisatelj, pesnik, dramatik, prevajalec in urednik, se je šolal v ljudski šoli v Bukovem, nato je šolanje nadaljeval na učiteljstvu v Kopru in Gorici. Nekaj časa je učil v vasi Orehek pri Cerknem in leta 1917 so ga vpoklicali v vojsko.
Sprva je živel v Trstu in kasneje v Ljubljani. Bil je tudi poročen, vendar ni imel potomcev, imel pa je nekaj izvenzakonskih otrok. Umrl je 17. septembra leta 1970 v Ljubljani, pokopali so ga v Solkanu.
Njegova najpomembnejša dela so: Peter Klepec (1956), Grivarjevi otroci (1939), Pestrna (1939), Pastirci (1935) in Kaplan Martin Čedermac (1938).
Dodaj odgovor