Eneida je ep rimskega pesnika Vergila, junaški spev, ki je sestavljen iz dvanajstih spevov. Eneida je sestavljena v daktilskem heksametru.
Eneida obnova
Glavna tema v epu je dogajanje Eneja po padcu Troje, njegova potepanja in borbe. S tem delom je Vergil želel poveličati rimsko ljudstvo, narod Julijcev ter cesarja Augusta, ki je pripadal temu narodu. Temo epa je Vergil našel v legendi pri Trojancih, kateri so videli prednike Rimljanov in preživeli padec Troje. Vodja Enej je praoče družine Augusta. Čeprav legenda o Eneji ne velja dolgo, je kot taka zaradi Grkov iz južne Sicilije in Italije in so jo jemali v Rimu, da je prava.
Eneida je napisana v zadnjem desetletju življenja Vergila in to od 29. do 19. pred Krisusom. Delo se je pojavilo le dve leti po njegovi smrti. Vergil je celoten rokopis pred smrtjo želel zapisati, pa mu to prepreči cesar August, ki je njegovim prijateljem naročil, da objavijo delo brez kakršnih koli sprememb.
Vergil je iskal vzor in vir v njegovi pesnitvi v Homerju in njegovem delu “Ilijadi in Odiseji”.
Prva pesnitev
Junak Troje Enej je sin Venere, boginje ljubezni in dardanskega kralj Anhiza. Zapustil je rojstni kraj z ostalimi ubežniki, ker so ga osvojili Grki in celega zažgali. Jupiter mu je ukazal, da odpluje z dvajset ladij v Italijo, ki bo njegova nova domovina. Potovanje je trajalo zelo dolgo, polnih sedem let. Enej je v času potovanja bil izpostavljen velikim naporom in trpljenja. Ko so bili že blizu cilju, se je dvignil velik vihar po naročilu Erola, kralja vetrov, ki ga je v to nagovorila boginja Junona. Boginja Junona je bila zaščitnica Kartažanov in nasprotnica Trojancev. Bog Neptun je rešil Eneja in Trojance iz razbitin, ter jih usmeril na libijsko obalo. Tam so Trojanci v gozdu srečali lovko, ki jim je sporočila, da so v bližini Kartage, mestu kjer vlada kraljica Didone. Dogajalo se je o Veneri, ki je uporabljala svoje zvijače, da bi se Didona zaljubila v Eneja.
Drugo pesnitev
Didona je priredila gostijo v čast prihoda Trojancev in Enej ji je vse povedal o tem, kako je padla Troja. Grki so oblegali Trojo deset let in po tem so uspeli premagati nasprotnike in zavzeli mesto. Večina mesta in prebivalstva je bila uničena in med njimi je bil tudi kralj Prijam. Ker so se bogovi odločili, da je Troja propadla, z očetom in sinom zbeži iz mesta.
Tretja pesnitev
Enej je pripovedoval o potovanju po Sredozemlju, da je prvič obiskal Trakijo, del Krete, Epir in Drepan na Siciliji. Tam je ostal brez očeta Anhiza. Opisal je boj z Harpiji in srečanje z Ahmeidom, prijatelj Odiseja.
Četrta pesnitev
Ta spev je posvečen ljubezni Eneja in Didode, kot posledica spodbude Venere. Ker bi Junona hotela, da Enej ostane v Kartagi, ga podpira v njuni ljubezni. V času nevihte se Enej in Didoda zatečeta v jamo, kjer se prepustita ljubezni. Vendar hitro bo ljubezen na preizkušnji. Prek boga Jupitra glasnik sporoči Eneju, da mora izvršiti dolžnost. Enej ga posluša ter takoj pripravi ladje za plovbo. Didona takrat poskuša zadržati Enej, vendar moraz izvršiti dolžnost. Takrat Didona začne s samomorom, ker ni mogla zdržati v tem. V trenutkih umiranja in ko so bile ladje že na morju, jih Didoda preklinja in napove velik dvoboj med Rimljani in Kartagi.
Peta pesnitev
Kralj Akset dočaka Trojance na Siciliji, kjer jih je vrgel vihar. Enej pripravlja praznične pogrebne igre v čast smrti svojega očeta. Jezna boginja Junona v času viteških iger pošlje sporočilo Iridu. Nagovori trojanske žene, ki so bile že zelo utrujene, da zažgejo njihove ladje. Enej prosi boga Jupitra, da pošlje dež in se tako reši štiri ladje. Pojavljajo se mu sanje o Anhizu, ki mu pove, da zapusti slabotne žene na Siciliji, ker jih čakajo v Italiji težki boji.
Šesta pesnitev
Na Kumi, zahodno od Italije se izkrca Enej, ter ob pomoči boginje Sibile odide v podzemni svet. Med umrlimi v sanjah vidi Didodo in njeno jezo in zamero, vidi tudi muke, ki so jih grešne duše utrpele. Pride v Elizij, kjer so blagoslovljene duše, ter tam sreča svojega očeta. Odkriva mu prihodnost Rimskega cesarstva. Enej odide in nadaljuje po svoji poti.
Sedma pesnitev
Pristanišče je ob ustju Tibere. Enej prosi pomoč za svoje izbrane pripradnike vladarja Lacija, kralja Latina, da dopusti da ustanovijo novo mesto. Kralj Latin jim dopusti in obljubi Eneji za ženo svojo hčer Lavinijo. Boginja Junona želi poroko preprečiti, ter prepričuje ženo Amato in kralja Turna na vojno proti ravnokar prispelim Trojancem. Prišlo je do boja, čeprav se je kralj Latin hotel izogniti. Spopadu proti Trojancem se pridružijo tudi Etrurci.
Osma pesnitev
Enej odide v Palantej obiskati kralja Euandra. To mu je svetoval bog rek Tiberin. Da mu celo konjenico s 400 konjeniki in z njegovim sinom Palantom na čelu. Enej išče pomoč tudi pri Tirencih. Med potjo sreča mati Venero, ki mu da orožje boga Vulkana. V danem orožju je prikazan ščit prihodnosti zgodovine Rima.
Deveta pesnitev
Junonina glasnica Irida nagovarja Turna, da napade tabor Troje. Turno jim potopi ladje, ker vidi da se Trojanci izmikajo borbi. Pojavi se boginja Kibela, ki spremeni ladje v nimfe. Turna to ne ustavi, ter nadaljuje z bojem. Trojanski junaki iščejo Eneja, ki je bil odsoten, da bi ga obvestili o morebitnem propadu. Podvig se konča tragično. Oni umrejo in boj se nadaljuje. Ko so mislili, da so obkolili Turna, on skoči v Tiber in se reši.
Deseta pesnitev
Bog Jupiter se pritožuje nad Venero in Junono, zakaj sta zanetile vojno med Italci in Trojanci. Odloči se, da naj usoda odloča o koncu boja. Dogaja se velika bitka in v tem času pride Enej, ki vodi trideset ladij z veliko zaveznikov, kot pomoč. Turno ubije Palanta in Turnu na pomoč pride Junona. Mezencija in njegov sin Laos sta oškodovana od Eneja.
Enajsta pesnitev
Dogovorjeno je bilo premirje, ki bo trajal dvanajst dni, da bi se lahko pokopali mrtve borce. Pantov oče prosi Eneja, da maščuje smrt njegovega sina. Kralj Latin je neuspešen v sporazumuj in bitka se nadaljuje. V boju skoraj umre Kamila, Turnova zaveznica.
Dvanajsta pesnitev
Po skoraj končanem boju Turno predlaga Eneju, da rešita bitko z dvobojem. Boginja Junona je imela tokrat svoj vpliv in spodbuja Latina, da nadaljuje z bojem in vojno. Enej kmalu ubije Turna. Jupiter potolaži ženo Junono in ji pove, da je za vse kriva usoda.
Vrsta dela: junaški ep v 12 spevih
Avtor: Publicij Vergil Maron
Opomba o avtorju
Publicij Vergil Maron je veliki rimski pesnik rojen 15. oktobra 70 let pred Kristusom v severni Italiji. Ni bil iz premožne družine, vendar si je oče prizadeval, da se izobražuje. Mladost je preživel v šolah po vsej Italiji, največ v Milanu in Kremoni. V Rimu je študiral retoriko, medicino in filozofijo.
Bil je sramežljiv in umaknjen, zato ni imel velika uspeha, kot javni govorec. Zaradi svoje sramežljivosti, se je izognil velikim javnim govorom, zato ga imenujejo Parthenias. Čeprav zaprt in tih je s svojimi deli in ustvarjanji močno vplival na številne evropske pisatelje.
V obdobju med 37 in 30 let pred Kristusom piše didaktični ep “Georgica”.
Večinoma je svoje življenje preživel blizu Neaplja in nekaj celo na Siciliji. Vergil je bil znan rimski pesnik Augustove dobe in ljubitelj starih grških pesnikov in filozofov.
Živel je na Augustovem dvoru, kjer so ga pozvali, da napiše delo Eneida, junaški ep v 12 spevih, skupaj 9.896 heksametrov v katerih je slavil delo Julijcev.
Slabega zdravja umre v Kalabriji 20. septembra 19 let pred Kristusom. Njegovo telo je bilo preneseno v Neapelj in tam pokopano.
Dodaj odgovor