Hans Kastorp, 23 – letni inženir pride po priporočilu svojega zdravnika na tritedenski obisk k svojemu bratrancu Joahimu Cimsenu, v bolnišnico v Švico. Na koncu njegovega potovanja mu zdravnik diagnosticira bolezen pljuč in ga zadrži v bolnišnici za dolgo časa.
Tukaj pridobi nova poznanstva, spozna znanega italijanskega književnika Lodovika Setembrinija, s katerim postane zelo dober prijatelj. Spozna Rusinjo Klavdijo Sosa, v katero se zaljubi. Vendar ga ona zavrne in odide v Dagestan. Setembrini spozna Hansa z Leom Naftom, ki skuša vplivati na njega s svojimi konzervativnimi pogledi.
Johaimu se zdravsteno stanje nenadoma poslabša in umre. Naft in Setembrini se skregata, spreta in soočita. Njun prepir se konča z dvobojem v katerem Setembrini ustreli metek v zrak in Naft se ubije s streljanem sebe v glavo.
Klavdija Sosa se vrne iz Dagestana v bolnišnico, toda ne sama, temveč v spremstvu Menera Peperkorna. Mener, čeprav je precej močna in dominantna, samostojna oseba, pod pritiskom svoje težke bolezni stori samomor. V Evropi se vse bolj odvija 1. svetovna vojna in Hans Kastorp je po sedmih letih v bolnišnici pripravljen oditi v vojno.
Mann ne razkrije samega konca zgodbe in ne pove bralcu, da je Kastorp umrl. Glede na to mu da vedeti, da so njegovi pogledi za preživetje zelo slabi. Vendar pa to vprašanje ostaja odprto.
Vrsta dela: roman
Opomba o avtorju
Thomas Mann se je rodil v Nemčiji, 6. junija 1875. Leta 1905 zasnuje družino s Katharino Pringsheim, dekle iz bogate in vplivne družine. Z njo je imel celo šest otrok. Ta poroka je vplivala na njega in njegovo željo, da aktivno sodeluje v meščanskem življenju.
Je eden izmed najbolj znanih nemških književnikov 19. in 20. stoletja. Njegovo ustvarjanje je močno vplivalo na nadaljni razvoj nemške književne produkcije. Ne samo, da je vplival na nemško književnost, temveč je bil pomemben tudi za oblikovanje evropskega književnega kroga.
Najbolj se je ukvarjal s pisanjem romanov, vendar tudi nekaterih zelo znanih pripovedk. Napisal je njegove edino dramo “Fiorenza” in za kratek čas sodeloval tudi dramskem ustvarjanju.
Thomas Mann je umrl 12. avgusta 1955, potem ko je zbolel zaradi tromboze.
Dodaj odgovor